20.04.2016

Parę rzeczy, które możesz zmienić na swoim blogu by wyglądał lepiej


Przychodzi taki czas, że chciałoby się coś zmienić. Akurat ten czas u mnie przypadł na wiosnę. Długo myślałam nad tymi zmianami na blogu. Niby wszystko było w porządku, ale brakowało mi pewnej charyzmy na nim. Uwielbiam minimalizm i taką idealną prostotę, ale najwidoczniej to nie było to. Macie czasem takie odczucia? Nadeszła wiosna, więc czas zmian jest jak najbardziej usprawiedliwiony. A teraz wam przedstawię efekt mojej miesięcznej pracy nad tym projektem, a także jak udało mi się to wszystko zrobić, i z pomocą jakich narzędzi/aplikacji/stron.

Zacznijmy do tego, że jest to naprawdę bardzo długi proces, a praca nad nim zajmuje sporo czasu. Dlatego trzeba zacząć od postawienia sobie celów i wyznaczenia zadań, a ułatwi nam to planner. To wszystko ma nas doprowadzić do upragnionego efektu. Więc, rozłożyłam mojego bloga na czynniki pierwsze i zaczęłam opracowywać plan działania, i tak o to możecie zobaczyć efekty mojej pracy. Żeby wszystko poszło sprawnie, to wcześniej długo się zastanawiałam jak coś zmienić, od czego zacząć, jak się za to zabrać.

Więc najpierw, trzeba sprecyzować co się chce, i co ma nasz blog pokazywać, i w jaki sposób. Dlatego, pierwszym moim punktem było znalezienie nowego szablonu, który będzie minimalistyczny, ale także będzie posiadał wszystkie potrzebne funkcje i elementy.

Opracowanie identyfikacji wizualnej bardzo pomogło w określeniu całokształtu. Przede wszystkim jest to po to, żeby uzyskać spójną koncepcję, tak samo można zrobić np: z facebookiem. Wypisanie słów, które opisują bloga jest też kluczowym elementem. Przecież z nimi się właśnie utożsamiamy. W taki sposób łatwiej jest określić bazę kolorów oraz pozostałych elementów, które mają współgrać ze sobą i tworzyć jedną przejrzystą całość. I taką identyfikację wizualną możemy potem odnieść do każdej innej zmiany lub zmian, które będziemy chcieli jeszcze kiedyś wprowadzić. Przede wszystkim ułatwi to pracę i zminimalizuje czas.


 CO MOŻNA ZMIENIĆ, ABY BLOG BYŁ

PRZEJRZYSTY I CZYTELNY?



Szablon - to podstawa naszego bloga, żeby wyglądał przejrzyście i czytelnie, oraz żeby był dla odbiorcy przyjazny i łatwy w obsłudze. Mojego zastanawiania się nie było końca, czy chce kafelki, czy może coś innego, czy trochę tak i trochę tak. I w końcu zdecydowałam, że jednak kafelki są najbardziej minimalistyczne, i o to padło na ten szablon. Gdy postanowiłam założyć bloga to nie miałam kompletnie pojęcia o HTML-u, CSS, czy innych rzeczach. Praca nad blogiem wiele mnie nauczyła, a przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości. Pamiętajcie, że przy zmianach szablonu lub modyfikacjach w kodzie ważne jest zapisanie kopii, żeby później nie okazało się, że narobiło się coś niefajnego a my nie mamy zapasowej kopii (tej poprawnej oczywiście). Ciężko jest znaleźć szablon idealny, więc nie raz trzeba iść na kompromisy. Darmowych szablonów możecie szukać na: New Bloger Themes, My Blogger Themes.

Logo i podtytuł - zrobienie samemu projektu loga na pewno ułatwia sprawę. Długo mi zajęło wdrożenie mojego planu, a zrobienie projektu przekładałam jak się tylko dało. Jak wiadomo nie wszyscy potrafią tworzyć takie rzeczy, więc najlepiej jest zlecić to zadanie osobie, która się na tym zna. Pomoże określić co dokładnie chcemy. W końcu to właśnie logo będzie z nami długi czas i będziemy go używać do wielu innych rzeczy jak np: wizytówki, znak wodny. Dlatego dobre określenie naszych potrzeb jest tu najważniejsze, żebyśmy byli zadowoleni z efektu. Praca nad moim logiem nadal trwa, bo czas niestety mnie ogranicza.

Ikonki social media - każdy blog powinien takie posiadać. Najlepiej w widocznym miejscu. Często szukam na blogach właśnie tych ikonek i w niektórych przypadkach nie mogę ich zlokalizować. Tak naprawdę możecie je zrobić sami, lub pobrać z Iconfinder, a później za pomocą Image Maps z łatwością umieścicie je na swoim blogu.

Paleta kolorów - do tej pory nie miałam żadnej palety kolorów, a wszystko robiłam intuicyjnie. Nie mówię, że to źle, ale potrzebowałam ram, których będę się trzymać. Dlatego wybrałam kolory, które będą pasowały do bloga. Oczywiście pod tym względem dużo się nie zmieniło i nadal panuje czerń, biel i szarości, które uwielbiam. Także wprowadziłam pudrowy róż, który jest dedykowany tylko do podkreślenia linków po najechanie na nie.



Fonty - wybranie dobrej czcionki to podstawa. Musi być ona przejrzysta i czytelna, oraz łatwa w odbiorze. Dlatego nie zastanawiałam się długo nad jej wyborem Arial, Verdana i Courier najbardziej przypadły mi do gustu i wydaje mi się że pasują idealnie. Dużo dobrych darmowych czcionek możecie szukać na: Dafont lub płatnych na Creative Market.


Styl fotografii - mam nadzieję że te nowe zdjęcia będą lepsze niż poprzednie. Kieruję się prostą i minimalizmem, i dlatego chciałabym, żeby pokazywały to na czym mi najbardziej zależy, czyli estetykę, minimalizm. Pomysłów możecie szukać na Pintereście jest to świetne źródło inspiracji. Najlepiej zrobić moodboard, który uporządkuje nasz styl fotografii.

Żeby blog był spójny to wszystkie elementy powinny do siebie pasować, oraz ze sobą współgrać. Przejrzałam mnóstwo blogów i zastanawiałam się jaki chce osiągnąć cel tego przedsięwzięcia. Dlatego, najłatwiej było mi to pokazać na jednej kartce, tak żeby wszystko było w jednym miejscu. Jest to naprawdę dobry pomysł. Gdy patrzymy w taki sposób na całokształt, łatwiej jest znaleźć ewentualne niedociągnięcia, i elementy, które kompletnie nie pasują do całości.

Gdy mamy taką identyfikację, łatwiej potem jest kreować pozostałe elementy czyli: wizytówki, listy z podziękowaniami, czy tym podobne rzeczy. Oczywiście większość z nich pozostaje do użytku firmowego, ale tak naprawdę nigdy nie wiadomo co się w przyszłości może przydać, ale wiem że takie z wizualizowanie bloga pomoże w utrzymaniu ram, w których wszystko ma być oraz ustali to  porządek i spójną formę.

33 komentarze:

  1. Bardzo ładnie tu u Ciebie :) prosto bez udziwnień i bardzo przyjemnie :) U mnie zmiany były jakiś czas temu i też dość mocno wszystko zostało uproszczone :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Zmiany są dobre i od czasu do czasu trzeba coś zmienić :)

      Usuń
  2. Ah… ja też miałam potrzebę zmiany, ale mi przeszło. Stwierdziłam. że jeszcze się wstrzymam, ale bardzo dobrze rozumiem takie wybory. :) Czasem jak coś zmienimy to nawet i pomysłów więcej do głowy wpada, na wpisy! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie o to mi chodziło, o pomysły :) Odświeżyłam bloga i przy okazji umysł, żeby lepiej mu się pracowało i wymyślało nowe wpisy :)

      Usuń
  3. Paleta kolorów obłędna - pudrowy róż pasuje tu bardzo. Podoba mi się tutaj :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zastanawiałam się nad nim dość długo. Wydawało mi się, że nie bardzo pasuje do mnie, a tym bardziej do nowej szaty graficznej, ale jednak się przekonałam, że będzie idealny :)

      Usuń
  4. Świetne wskazówki! Ja też stawiam na minimalizm i ciągle coś zmieniam, tak jak we wnetrzu, bo lubię, bo to taka moja przytulna internetowa przestrzeń.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo minimalizm daje takie poczucie spokoju i harmonii :)

      Usuń
  5. Tak, też czasem potrzebuję zmian :) Bardzo ładnie tutaj, minimalistycznie, klasycznie, świetne kolory, naturalnie...

    OdpowiedzUsuń
  6. No to jeszcze kolej na disqusa! ;)

    polnemaki.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest w planach. Pomalutku, powolutku i pewnie na niego się zdecyduję :)

      Usuń
  7. ale pięknie :) tak czysto i schludnie:) uwielbiam Twoje klimaty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, bardzo miło czytać takie komentarze :)

      Usuń
  8. Super, ja bardzo lubie zmiany - wnoszą zawsze coś świeżego :)))
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie o to mi chodziło - o powiew świeżości na wiosnę :)

      Usuń
  9. Uwielbiam prostotę i minimalizm. Dobrze się czuję u Ciebie na stronie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ładnie i estetycznie tu jest :) Gratuluję! ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ależ tu u Ciebie przepięknie, cudnie! Taki minimalizm zawsze do mnie trafia. Marzy mi się dojrzeć do takiej spójnej wizualizacji. Podziwiam Cię, że wzięłaś od uwagę wszystko - od palety barw po czcionki. Będę tu częstym gościem :).

    OdpowiedzUsuń
  12. Trochę to trwało, bo jest to naprawdę praca wymagająca dużej cierpliwości i czasu, żeby wszystko wyszło tak jak chciałam, ale wydaje mi się że warto było :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Podoba mi się Twój blog - wszystko wygląda na przemyślane i dopracowane. Mnie też czeka zmiana. Wykorzystam Twoje wskazówki - trzeba zbudować spójny wizerunek! Dla mnie ważne jest jeszcze jedno - poprawność językowa. A to dlatego, że prowadzę blog firmowy, a firma zajmuje się korektą tekstów. To jest dla mnie najtrudniejsze - blog jest wizytówką mojej firmy i nie mogę sobie pozwolić na żaden błąd :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym bardziej jak to jest firma i do tego zajmujesz się korektą tekstów to jednak ważne jest żeby tekst był napisany poprawnie. U mnie na pewno znajdzie się wiele błędów, chociaż wydaje mi się że robię postępy, w porównaniu z moimi pierwszymi wpisami :)

      Usuń
  14. Zdecydowanie zrobiłaś kawał dobrej roboty! Jest pięknie! Ja też uwielbiam minimalizm :).
    Ja chciałabym też pozmieniać nieco na blogu ale jestem ułomna technologicznie i boję się że zepsuję to co już mam :/.
    A logo sama robisz?

    OdpowiedzUsuń
  15. Tak logo sama robię. Trochę mi schodzi bo ciągle coś zmieniam i próbuję nowych form. Cieżko jest mi się zdecydować co by pasowało najlepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Anonimowy25/4/16 11:04

    Piękny blog, ponieważ sama dopiero rozpoczęłam przygodę z pisaniem blog szukam inspiracji i cennych wskazówek na co zwrócić uwagę. Super wpis i ciekawa forma. Czekam na dokończony logotyp i nowe wpisy

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja planuję zmienić trochę szatę, dziękuję za kilka cennych uwag.

    OdpowiedzUsuń
  18. Darmowych fontów można szukać na google fonts - są z polskimi znakami (po zaznaczeniu) i można ich mega łatwo użyć na stronie.

    OdpowiedzUsuń
  19. Świetnie! Ja właśnie za to samo się zabieram. Niektóre zmiany już wprowadziłam, na inne jeszcze czekam. Dokładnie te same rzeczy wyszczególniłam w swoim zeszycie blogowym, tak by pamiętać, jakie kolory, czcionka, czy słowa charakterystyczne mi towarzyszą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapisanie tych wszystkich rzeczy jest bardzo dobrym pomysłem. Potem, łatwiej wrócić do tego :)

      Usuń
  20. Zajrzałam z rewizytą i zachwyciła mnie estetyka Twojego bloga, więc z przyjemnością przeczytałam jak udało Ci się do niej dojść.
    Mam pytanie, co to jest moodboard, o którym piszesz tu: "Najlepiej zrobić moodboard, który uporządkuje nasz styl fotografii"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trochę to trwało, aż zdecydowałam dokładnie jak chce, żeby on wyglądał, ale się udało :) Moodboard jest to zbiór zdjęc np: z internetu. Pinterest jest świetnym źródłem na szukanie tego o co nam chodzi w danym momencie. Wpisz sobie w wyszukiwarkę moodboard i włącz grafikę, a wtedy zobaczysz dokładnie jak to wygląda :)

      Usuń

Copyright © 2016 The Natural Minimalism , Blogger