Zacznijmy od tego, że postanowiłam jakiś czas temu wprowadzić zmiany na blogu - parę rzeczy, które możesz zmienić na swoim blogu by wyglądał lepiej. Kolejne takie jak logo zajęło mi jednak sporo czasu. Lubię jak każdy szczegół jest dopracowany. To się chyba nazywa perfekcjonizm, którego próbuję ujarzmić. Tym razem pokażę wam jak stworzyłam swoje logo oraz jak zrobiłam wizytówki i kto mi w tym pomógł.
Tworzenie to jest mozolna praca. Zwłaszcza jeśli chcemy, żeby wszystko wyglądało dobrze. Przecież trzeba się z tym, co zrobimy utożsamiać. Blog to jest nasze miejsce i powinno być takie jak my. Zgadzacie się ze mną?
JAK STWORZYŁAM SWOJE LOGO
i co miało na to wpływ
Nad logiem bardzo długo myślałam, mam wrażenie, że aż za długo. W końcu mnie olśniło, ale musiałam przejść długą drogę do tego miejsca, w którym jestem teraz. Dla siebie trudno jest wybrać coś odpowiedniego, bo zawsze taka myśl galopuje w umyśle, że może jednak jeszcze poszukać, coś można jeszcze zmienić. To nie jest to, o co mi dokładnie chodzi. Nie lubię półśrodków i dla mnie wszystko jest albo czarne, albo białe. Dlatego tyle mi zajęło jego tworzenie. Oczywiście nie będę wspominać, że brakuje mi czasu...
Zacznijmy więc od początku mojej drogi do wymarzonego loga
Widziałam pełno przeróżnych projektów. Łączyłam wiele różnych elementów. Chciałam, żeby to logo było bardzo minimalistyczne, ale z drugiej strony, żeby było wyraziste. Miałam zrobione wiele projektów, ale żaden nie był tym, co chciałabym jednak mieć za logo. I pewnego dnia zaczęłam robić porządki na komputerze. Ledwo, ledwo już biedny chodził z powodu mnóstwa przeróżnych grafik, które kiedyś zrobiłam i zostały one zapomniane. I w ten prosty, aczkolwiek mozolny sposób znalazłam projekt, który kiedyś robiłam na jakiś konkurs. Pamiętam, że wtedy długo nad nim pracowałam i ten podstawowy element był po prostu idealny, skończony i pasował do mojej wizji. I tak o to narodził się mój pomysł na logo. Do tego dopasowałam fonty. Też bardzo minimalistyczne. Jedynie co to je trochę udoskonaliłam, żeby odpowiadały całokształtem do pozostałych elementów.
Z tym, co tworzymy powinniśmy się utożsamiać. Wiedzieć, że to jest właśnie to. Więc jeśli chcesz mieć swoje własne logo, zrobione przez siebie to trzeba zacząć od programu, w którym go zrobisz.
1. Adobe Illustrator jest idealnym programem do tego typu projektów. Można w nim zrobić naprawdę wiele ciekawych kształtów, przerabiać, zmieniać. Do tego, jak zapiszecie plik, to potem możecie go otworzyć i dalej przerabiać. Oczywiście, w Photoshopie też da się bez problemu zrobić logo, jedynie trzeba pamiętać, że jak już zapiszecie projekt to nie będą możliwe żadne poprawki.
2. Natalia z Jest Rudo napisała post jak zrobić logo w Photoscape. Beata z Vademecum Blogera też ma dla Was wpis o tym, jak zrobić logo w tym darmowym programie.
3. Gimp lub Pixlr. To też darmowe programy, w których można wykonać logo. Na tym filmiku z You Tuba możecie się nauczyć jak to zrobić.
Sama nie tworzyłam loga ani w Photoscape, ani w Gimpie, ale z tego, co widzę nie jest to mocno trudne, inaczej sprawa się ma z AI, tam jednak trzeba mieć sporą wiedzę jak co i do czego.
Sama nie tworzyłam loga ani w Photoscape, ani w Gimpie, ale z tego, co widzę nie jest to mocno trudne, inaczej sprawa się ma z AI, tam jednak trzeba mieć sporą wiedzę jak co i do czego.
4. Określcie frazami, słowami jak Wy widzicie swojego bloga. Jakie słowa wam się nasuwają. Żeby sobie ułatwić stwórzcie mapę myśli. Mojego bloga określiłam takimi słowami jak: minimalizm/prostota/natura/spokój. Potem dopasowałam poszczególne elementy do tych powyższych słów, czyli: las/drzewa/liście/proste formy/czerń i biel/kwiaty/elementy natury.
5. Teraz wyruszcie na poszukiwanie inspiracji. Dobrze jest się kreatywnie pobudzić. Oglądając inspiracje na Pintereście lub w grafikach Googla.
Pamiętajcie tylko, że to logo ma Was i bloga odzwierciedlać. Nie inspirujcie się aż za bardzo, żeby potem nie przedobrzyć i nie zrobić czegoś bardzo podobnego, identycznego co widzieliście w internecie. To ma być tylko luźna inspiracja, poruszenie waszej kreatywności i zachęta do pracy.
6. Bierzemy się do pracy. Mnie osobiście najlepiej się pracuje najpierw z kartką i ołówkiem. Tworzę na „sucho” luźne elementy. Jak widzę, że coś wyszło super to wtedy tworzę to w AI lub ewentualnie skanuję dany obrazek i przetwarzam go do potrzeb AI i na nim pracuję.
7. Otwarty umysł na wiele różnych, ciekawych i kreatywnych działań. Trzeba się trochę pobawić formą, różnymi elementami. Może się okazać, że wyjdzie z tego coś fajnego.
8. Jak wiadomo nie każdy ma zmysł artystyczny. Dlatego z pomocą przychodzą strony z darmowymi ikonkami i fontami. w tym wpisie znajdziecie wszystkie potrzebne do tego strony, czyli
jak stworzyć logo w kilka minut. Bardzo dużo wiedzy zawiera ten tekst, więc warto się z nim zapoznać.
9. Na koniec mam dla Was program do tworzenia logo - Online LOGOMAKER.
WIZYTÓWKA
Każdy z Was wie co to jest i do czego służy. Kiedy mówisz danej osobie o swoim blogu, firmie to on kompletnie nie ma pojęcia jak Twój blog/firma wygląda, gdy jednak dasz mu swoją wizytówkę, która jest odzwierciedleniem Twojego bloga/firmy/Ciebie to wtedy ta osoba zaczyna utożsamiać to, co mówisz z Twoim blogiem/firmą.
Jeśli macie już swoje logo to nic innego wam nie pozostaje jak stworzenie swojej własnej wizytówki, a z pomocą tutaj przyjdzie
Karolina z bloga Żyj.Kochaj.Twórz. Kiedy zapiszecie się do jej biblioteki i podacie swój adres e-mail to otrzymacie dostęp do wielu bardzo pomocnych narzędzi. Tam także znajdziecie szablon wizytówki na AI i PS co bardzo ułatwia pracę. Jedyne co pozostaje w waszych rękach to dopasowanie loga i na drugiej stronie wpisanie danych, które chcecie, żeby się tam znalazły.
Pamiętajcie, że wizytówka powinna być zrobiona w takim samym stylu jak logo.
Pomogło to wam trochę? Kiedy ja się zabierałam za logo to było ciężko. I szło powoli. Dlatego chciałam z wami się podzielić tą wiedzą, którą zdobyłam w czasie tworzenia swojego loga. Jestem bardzo zadowolona i mam nadzieję, że powyższe punkty pomogą Tobie stworzyć piękne, ponadczasowe logo. Z którym będzie kojarzony Twój blog/firma.
Pomogło to wam trochę? Kiedy ja się zabierałam za logo to było ciężko. I szło powoli. Dlatego chciałam z wami się podzielić tą wiedzą, którą zdobyłam w czasie tworzenia swojego loga. Jestem bardzo zadowolona i mam nadzieję, że powyższe punkty pomogą Tobie stworzyć piękne, ponadczasowe logo. Z którym będzie kojarzony Twój blog/firma.
Ja jestem dopiero w fazie pomysłu. Logo jest mi potrzebne, lecz tak jak Ty szukam tego jedynego, mojego. Mam na szczęście kilku znajomych grafików, którym mogę ufać i zawsze polecam zwrócenie się do specjalisty w temacie jeśli nam idzie to naprawdę opornie ;)
OdpowiedzUsuńpolnemaki.pl
Tak jeśli nam nie idzie, lub po prostu nie mamy takich umiejętności to dobrze jest przekazać tą sprawę grafikowi. Tyle, że powinna być to osoba tak jak piszesz zaufana, a nie pierwsza lepsza.
UsuńBardzo ładne logo! Idealnie pasuje do bloga :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńJa marzę o odpowiednim logo, ale na razie to, co robię nie podoba mi się i do tego mam za małe umiejętności:)
OdpowiedzUsuńZawsze uważam, że trzeba po prostu się nauczyć pewnych rzeczy. W Gimpie jest bardzo prosto zrobić projekt loga. Trzeba próbować i próbować, albo przekazać sprawę grafikowi, ale wiadomo, że to wiąże się z kosztami.
UsuńPiękne i praktyczne porady!
OdpowiedzUsuńWartościowe porady, a Twoje logo piękne! Bardzo eleganckie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńMamy logo i hasło, ale oba cały czas ewoulują. Następnym razem przeanalizuję zmiany pod kątem Twoich rad :)
OdpowiedzUsuńJeszcze chyba nie dojrzałem do logo, ale może po Twoim wpisie? Kto wie...? :)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że mój wpis może coś zmieni u Ciebie. Ludzie rozróżniają wszelkie marki właśnie po logach, stąd uważam że to dobra rzecz jest :)
UsuńIstna skarbnica wiedzy - Świetny post, ale przede wszystkim motywacja do działania za którą z góry bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuń