26.08.2015

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?


Piękna, czysta i zadbana kuchnia to co prawie każda kobieta chciałaby mieć. Osobiście uwielbiam takie białe z drewnianymi, wiklinowymi dodatkami, które nadają przytulności pomieszczeniu. Niestety nie posiadam takiej pięknej kuchni ale chciałabym wam pokazać takie cudo które znalazłam. W blokach przeważnie kuchnie są niewielkie, a chcemy żeby wyglądały pięknie i żeby zachwycały każdego, a najbardziej domowników. 

W tej kuchni urzekło mnie to, że połączenie barw jest tutaj bardzo przemyślane. Nie ma w niej niczego co by nie pasowało do wystroju czy wybijało by się ponad inne przedmioty. Jedynie co przyciąga uwagę to rośliny, które są tak skomponowane i dobrane że całość wygląda jeszcze lepiej. Faktycznie bez nich mogłoby być zbyt pusto i nudno. To co ciekawe to brak szafek na górze. Wygląda to super, marzę o takiej kuchni bez tych wiszących szafek. Z jednej strony to jest bardzo praktyczne, oszczędzanie miejsca i zagospodarowanie większej przestrzeni ale z drugiej czasem trzeba zaszaleć i coś zmienić. Oczywiście jeśli macie bardzo małą kuchnię takie szafki się bardzo przydają, ale jeśli możemy sobie pozwolić na odrobinę odejścia od norm to takie rozwiązanie będzie świetnym pomysłem. Wtedy kuchnia będzie wydawała się o wiele większa.

Wykorzystanie starych mebli

Stare meble, można zawsze odrestaurować. Pomalować na dowolny kolor. Kupujemy np: biały spray lub jak kto woli farbę akrylową. Biały najbardziej pasuje do stylu skandynawskiego. Najpierw oczyszczamy powierzchnię danego przedmiotu. Najlepiej papierem ściernym. Jeśli ktoś posiada szlifierkę to będzie spore ułatwienie ale tylko w przypadku większych powierzchni. Potem wycieramy żeby żaden brud nie pozostał i malujemy. Tanim kosztem możemy zmienić nasze stare meble w coś zupełnie nowego.

Rośliny

Najbardziej będą pasowały sukulenty i zioła. Te pierwsze są ostatnio bardzo popularne i może je kupić nawet w Biedronce. Zawsze wyglądają dobrze i nie trzeba ich ciągle pielęgnować i podlewać. Raz na tydzień wystarczy.

Kolory

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne, przytulne pomieszczenia. Wybierając kolor raczej stawiajmy na biel, szarość. Drewno i wiklina będą ciekawymi dodatkami, nadającymi efekt przytulności pomieszczenia. Oczywiście kolory pastelowe dla urozmaicenia pomieszczenia też będą pasowały.

Oświetlenie

Często spotykane są same gołe żarówki ale mleczne duże i małe lampki też się sprawdzą. Najlepiej te gołe żarówki mieć nad blatem, gdy przyrządzamy jedzenie będzie ono dobrze oświetlone. 

Dodatki

Na pierwszym miejscu jest szkło: butelki, wazony, doniczki ceramiczne bądź gliniane, świeże kwiaty, drewniane pojemniki, pudła oraz deski do krojenia. Obrazy najlepiej bardzo stonowane, w antyramach, lub same płótna, różnego rodzaju pledy, małe dywaniki. Słoiki i różnego rodzaju butelki można wykorzystać jako wazony, nadadzą klimat skandynawskiemu pomieszczeniu.

Drewniany blat

Pasuje idealnie do skandynawskiego stylu, najlepiej wybrać taki który jest przeznaczony do kuchni, ze względu na wodę, gorące potrawy i wiele innych rzeczy które używamy w kuchni. Połączenie takiego blatu z białymi szafkami i kafelkami doda naszej kuchni industrialnego wyglądu.

Styl skandynawski to przede wszystkim natura, recykling, wykorzystanie tego co mamy w domu. Zapach ziół, uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Stworzenie miejsca gdzie rodzina będzie jadła wspólnie posiłki, gdzie będzie nam się przyjemnie gotowało, gdzie przestrzeń nie będzie zaburzona niepotrzebnymi elementami. W tej niewielkiej kuchni jest wszystko co potrzebujemy, a przestrzeń jest wykorzystana na potrzeby domowników.


źródło zdjęć: 1, 2, 3 

 Co sądzicie o kuchni w stylu skandynawskim? 

Copyright © 2016 The Natural Minimalism , Blogger